Tájékoztató tenyésztőknek
A törzskönyvezés mente
Az erdélyi kopó fajtájú ebek törzskönyvét a Magyarországi Erdélyi Kopó Klub (MEKK) vezeti.
A MEKK nyilvántartás-vezetője Sághy Melinda.
A törzskönyvezést a MEKK nyilvántartás-vezetőjénél kell kezdeményezni.
A tenyésztő az a személy, akinek a tulajdonában van a fialás időpontjában az anyakutya, a Származási Igazolás vagy Végleges Regisztrációs Lap szerint, vagy hivatalos, hiteles kölcsönadási, bérbeadási szerződése van a szuka kutya tulajdonosával.
A tenyésztő kizárólagos jogot gyakorol és felelősséget visel a törzskönyvezés teljes folyamata alatt a született alom törzskönyvezésének összes adminisztrációs követelményét illetően!
Alombejelentés előtti teendők
A bejelentésnek tartalmaznia kell:
- a tenyésztő nevét,
- tagsági kártya számát,
- a tenyészet/kennel nevét,
- szülők származási iratán szereplő név, születési idő, MET. adatokat,
- az alom születési idejét és
- a született kölykök darabszámát, ivarát, színét és jegyeit, valamint ha van, az elhullást és rendellenességeket is, beleértve a fajtára nem jellemző szín, vagy szőrhibákat.
Alombejelentéshez szükséges dokumentumok
Minden dokumentumot elektronikusan kérünk elküldeni az alábbi e-mail címre:
ektk2021@gmail.com
- (Bérbeadási, vagy kölcsönadási szerződés)
A törzskönyvezést kizárólag a szuka kutya tulajdonosa, illetve az adott fedeztetési ciklusra annak bérlője kezdeményezheti saját, az FCI által levédett kennel neve alatt. A törzskönyvezett anyakutya meghatározott tenyésztési idényre átadható, ebben az esetben a tenyésztési jog a kedvezményezettet illeti meg a bérbeadási megállapodás vagy szerződés szerinti időszakban.
- Fedeztetési jegy
A fedezés igazolására, a fedezőkan tulajdonosának a fedezés megtörténte után ki kell töltenie és alá kell írnia a Fedeztetési Jegyet. Ebből 1 példányt a tenyésztőnek kell átadnia.
- Alombejelentő jegy
A tenyésztőnek Alombejelentő Jegyen kért összes adatot meg kell adnia és alá kell írnia. Azoknak az utódoknak a chipszámát is le kell jelentenie a tenyésztőnek, amelyekre nem vált ki származási iratot.
- Mikrochip behelyezéséről szóló igazolás
Az Igazoláson a chipszám lehet matrica, vagy kézzel írott is, a lényeg az olvashatóság. Fontos, hogy az állatorvos aláírása szerepeljen rajta.
- Származási Igazolás, Regisztrációs Lap (Pedigré)
Mindkét szülő származási iratát csatolni kell.
- Képességvizsga bírálati lap, küllembírálati lap, tenyészszemle minősítő lap
Mindkét szülő bírálati lapjait csatolni kell.
- Szövetségi kártya és MEKK tagsági kártya másolata
Ha nincs szövetségi kártyája, akkor a díjak kétszeresek.
- A törzskönyvezési szolgáltatási díjak befizetésének igazolása
A befizetendő összegek a DÍJAK JEGYZÉKE menüpontban megtalálhatóak.
OPCIONÁLIS CSATOLMÁNYOK:
- Kiállítási címeket és munkaverseny eredményeket igazoló dokumentumok
Minden olyan címet igazolni kell, aminek a származási iraton való feltüntetését kéri.
- Egészségügyi szűréseket igazoló dokumentumok
Minden olyan szűrést igazolni kell, aminek a származási iraton való feltüntetését kéri.
- Egyéb vizsgák eredményét igazoló dokumentumok
Fontos tudnivalók
A törzskönyvezés csak abban az esetben kezdhető meg, ha kért összes adat és dokumentum hiánytalanul rendelkezésre áll, azt a Tenyésztési Tanács ellenőrizte, jóváhagyta és a tenyésztő a a DÍJAK JEGYZÉKE menüpontban szereplő törzskönyvezéshez és a származási iratok kiállításhoz kapcsolódó összes szolgáltatási díjat igazoltan megfizette a MEKK részére. Amennyiben hiányosan vannak kitöltve a beküldött dokumentumok, vagy valamely dokumentum hiányzik, akkor erről hibajegyzék kerül kiállításra. A hibajegyzéken a nyilvántartás-vezető feltünteti, hogy mely dokumentumok hiánya, milyen következményekkel jár (pl.: születési dátum hiánya esetén nem adható ki származási irat, vagy champion igazolás hiánya esetén kiadható a származási irat, de arra nem lesz felvezetve az igazolatlan cím). A hibajegyzéket a nyilvántartás-vezető a dokumentumok leadását követő 15 napon belül írott, vagy elektronikus formában a tenyésztő részére megküldi.
A hiányosságok pótlására egy alkalommal van lehetőség. Amennyiben a hiánypótlást a tenyésztő a hibajegyzék kézhezvételétől számított 30 napon belül nem teljesíti, vagy az nem a megfelelő tartalommal érkezik meg, akkor a hiányosság súlyosságától függően vagy hiányosan kerül kiállításra - tehát csak az igazolt címek vezethetőek fel rá -, vagy nem adható ki a származási irat.
Amennyiben a hiányosság abból adódik, hogy a szülők, vagy egyik szülő nem teljesítette a tenyésztésbe vétel feltételeit, akkor a kölykök részére Ideiglenes Regisztrációs Lap kerül kiállításra. Ebben az esetben a törzskönyvbe is fel lesz vezetve a megfelelő bejegyzést (pl. a szülő nem rendelkezik az előírt minősítéssel).
A tenyészszemlén Tenyésztésből kizárt minősítést kapott szülő, vagy szülők utódai részére csak Eredet Igazolás állítható ki.
Abban az esetben, ha valamelyik szülőtől nem történt korábban várminta levétele, a törzskönyvezési folyamat megindításához a vérminta leadása elengedhetetlen a DNS alapú származás-ellenőrzéshez, mely a törzskönyvezés előfeltétele. A részletes leírás az alábbi linken olvasható.
A törzskönyvezéshez szükséges hiánytalan adatok és dokumentumok megküldését követően, miután a tenyésztési hatóságtól a DNS vizsgálat eredménye is beérkezett, a nyilvántartás-vezető leigazolja az Alombejelentő Jegyet és megrendeli a törzskönyvi bejegyzést és a származási iratok kiállítását a MEOE Szövetségtől, mely szerződésben vállaltan 15 napon belül elvégzi a törzskönyvezést, kiállítja a született kölykök származási iratait, és azt megküldi papír és elektronikus úton is a nyilvántartás-vezetőnek. A nyilvántartás-vezető kötelessége ellenőrizni a kiállított származási iratokon szereplő adatok helyességét. Amennyiben az adatok helyesek, a nyilvántartás-vezető aláírásával és pecséttel hitelesíti az iratokat, és kiküldi a tenyésztőnek.
A tenyésztő kötelessége a származási iratok kézhezvétele után az adatok helyességét átvizsgálni, ellenőrizni, és hiányosságok esetén korrekciót kérni.
Tulajdonjog átírás
A kiskutyák származási
igazolásán annak kiállításakor csak a tenyésztő van feltüntetve. Ahhoz, hogy a
kutya származási igazolásán a tulajdonos szerepelhessen szükséges a Tulajdonosváltozás igazoló lap
kitöltése,
aláírása, és eljuttatása a Magyarországi Erdélyi Kopó Klub (MEKK)
részére az
eredeti származási igazolással együtt.
Azt javasoljuk, hogy a Tulajdonosváltozás igazoló lapot
az adásvétellel egyidőben töltse ki és írja alá a tenyésztő és az új tulajdonos.
Az átírást intézheti a tenyésztő is, és az új tulajdonos is.
Átírás után a származási igazolást a MEKK visszapostázza a tulajdonosnak. Azonban lehetőség van az átírásra a MEKK minden rendezvényének helyszínén anélkül, hogy postázni kelljen a dokumentumokat.
Az átírás díját az új tulajdonos tagsága határozza meg, és az átírás díja is őt terheli :
- MEKK tagoknak és/vagy szövetségi kártyával rendelkezőknek 3000 Ft
- Szövetségi kártyával nem rendelkezőknek 6000 Ft
Tulajdonjogot átírni csak
belföldi lakhelyű tulajdonosnak tud a MEKK.
Külföldi lakcímű
tulajdonosnak export pedigrét kell kiváltatni, melyet a tenyésztőnek kell
intéznie a Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületeinek Szövetségénél (MEOESZ)
közvetlenül. Az export pedigrén már kiállításkor a tulajdonos is fel van
tüntetve, ezért külön átírási díja nincs. Az export pedigré kiváltásának díja a kennelclub.hu oldalon található.
Tagság létesítése új tulajdonosoknak
Érdemes az új tulajdonosok figyelmét felhívni, hogy az egyesületi tagság az első évben ingyenes számukra. Azonban a tagság létesítéséhez nekik is ki kell tölteni, aláírni és eljuttatni a MEKK részére egy Belépési nyilatkozatot.
Ennek részleteit megtalálják az alábbi linken: